İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuk yetiştirirken en sık yapılan hatalar neler?

Çocuk yetiştirirken bazen fakında olmadan hata yaparız. Yaptığımız bu hatalar çocuklarımızda özgüven eksikliğine, çocuklarımızın sabırsız ve doyumsuz olmasına neden olur. Çocuklarınız duygusal olarak sizden uzaklaşır. Bu yazı dizimizde çocuk yetiştirirken yapılan sık hataları anlatacağız. Yazı dizimizi,  çocuk yetiştirirken bakış açınızı değiştirmek ve sık yapılan hataları yapmanızı önlemek amacıyla hazırladık.

Çocuğun her istediğini yapmasına izin vermek, çocuğun aç kalmaması için zorla yemek yedirmeye çalışmak, çocukları sürekli bir başkası ile kıyaslamak, çocuğu her hatasında sürekli eleştirmek anne ve babaların en sık yaptığı hatalardır.

Kendi ayakları üzerinde duran, başarılı ve toplum için faydalı bireyler yetiştirmek için çabalarız. Çocuk yetiştirmek büyük özveri ve sorumluluk gerektirir. Çocuk yetiştirirken ailelerin düştükleri temel yanlışlar şunlardır:

  1. Çocuk ne kadar sessiz olursa insanlar tarafından o kadar sevilir. Çocuğun az konuşması, ya da hiç konuşmaması çocuğun ileride kendini ifade etmesini zorlaştırır. Kendini konuşmaya layık olmayan birisi olarak görmeye başlar. Düşüncelerinin değersiz ve önemsiz olduğunu düşünür. Bir süre sonra soru sormayan, merak etmeyen ve hakkını aramayan, her şeyi çabuk kabullenen birisi olur.  Bu bireyler erişkinlik döneminde içe dökük, çekingen ve özgüveni eksik bir kişilik yapısına kavuşur.
  2. Çocuk bir hata yaparsa ve laftan anlamıyorsa çocuğa bağırıp kızılmalı ki yaptığının yanlış olduğunu anlayıp bir daha tekrar etmesin.  Yapılan yanlış sonrası çocuğa bağırsam ve ses yükseltmek çocukta o davranışın sönmesine neden olur. Davranışın kısa süreli tekrarlanmaması yanlış öğrendiği için değil korktuğu için gelecek tepkilerden kaçındığı için olacaktır.  Bu da çocuğun duygusal yönden sizden uzaklaşmasına neden olur.
  3. Ben zor şartlarda büyüdüm çocuğum benim çektiğim sıkıntıları çekmesin. O ne isterse almalıyım. Çocuğa sevgi, ilgi ve değer verme gibi konularda sınırsız olabilirsiniz. Maddi açıdan fazlasını vermek çocuğa iyilik değil kötülük yapmaktır. Her istediğine anında ulaşan bir çocuk sabretmesini bilmeyen, ertelemeyen, beklemeyen, doyumsuz bir karaktere sahip olur. Bu durumda çocuk birçok alanda zorluk yaşar.
  4. Komşunun çocuğu kendi kendine kitap okuyor, odasını topluyor sen eline hiç kitap almıyor, odanı toplamıyorsun. Kıyaslamak çocuğu hırslandırır. Durumdan ders çıkarıp motive olacağını düşünürsünüz. Bu sözlerin çocuğu motive etmediği ortaya çıkmıştır. Çocuk kıyaslandığı kişiye karşı öfke besleyecektir. Kıyaslandığı çocuğu kıskanacak, onu taklit etmeye çalışacak, kendi kimliğini kaybedecek, onun gibi hareket etmeye çalışacaktır. Kendisini yetersiz ve başarısız hissedecektir. Çocuğun kendine olan özgüveni azalacak, yeterli olduğu alanları görmezden gelerek boşvermişçi bir yapıya bürünecektir.
  5. Yaramazlık yaparsan seni polise verir, doktor sana iğne yapar. Şaka yoluyla çocuğu korkutmak doğru değildir. Bu cümleler çocukta travmatik etkilere neden olur. Çocuklar söylediklerinize inanıp polisten ve doktordan korkmaya başlar. Bu mesleklere karşı korku besler.
  6. Çocuğum yemek yemiyor. Her yemesine ödül veririm. Yemeği yerse tabletle telefonla oynayabilir. Çocuklar yemek yediği zaman zayıf düşüp hastalanacak diye düşünürüz. Düşük kiloya sahip olan çocukların annesi kendisini baskı altında hisseder. Çocuğunu aç mı bıraktın, çocuğuna yemek yedirmiyor musun gibi sorulara maruz kalacağını düşünür. Bu durumda anneler kendini yetersiz hisseder. Bu durumla karşılaşmamak için çocuklarına ısrarla yemek yedirmeye çalışırlar.  Bu yaklaşım çocuğa yemek yeme eylemi çocuk beynine acı veren, kriz oluşturan, keyifsiz bir eylemmiş gibi kodlanmasına neden olur. Çocuk her yemek gördüğünde çocuk yemekten tiksinir, yemekten uzaklaşmaya çalışır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir