İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda Kasık Fıtığı Neden Olur?

Son zamanlarda en sık rastlanan çocuk hastalıklarından biri olan kasık fıtığı hastalığı anne babaları oldukça endişelendiren konulardan biri haline geldi. Küçük yaşlarda meydana gelen bu hastalık, erken zamanda tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilir.

Çocuklarda kasık fıtığı neden olur sorusunun cevabı olarak şu şekilde açıklayabiliriz; Daha bebek anne karnındayken gelişimi sırasında erkek bebeklerde testisler öncesinde böbreklerin üst tarafında oluşur ve sonrasında karın içine girer.

Doğumdan yaklaşık 3 hafta kadar önce de kasık kanalını geçerek skrotum adı verilen torbalara gelir. Kız bebeklerde ise yumurtalıklar karnın içerisinde kalırlar. Ancak round ligaman adı verilen bağ kasık kanalından geçer.

Bu oluşumlar kasık kanalından geçme aşamasında karın zarını da beraberlerinde sürüklerler. Doğan her 10 çocuğun 9 unda bu zar kapanır gider. Ancak birinde ise bu zar kapanmaz ve karın boşluğu ile skrotum arasında bir kesecik meydana gelir. İşte bu keseciğe kasık fıtığı adı verilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığının ilk belirtisi bebeğin veya çocuğun kasık bölgesindeki şişliktir. Bu şişlik ıkındığında, öksürdüğünde veya ağladığında daha da belirginleşir. Basınç azalınca ise küçülür. Küçülmesi fıtığın geçtiği demek değildir. Kasık fıtığı ve şişlik çift tarafta veya tek tarafta olabilir. Aslında kasık fıtığının yaşı da yoktur, her yaşta görülebilir. Normal doğum sonrasındaki bebekte kasık fıtığı görülme oranı %1 iken, erken doğum sonrasındaki bebeklerde görülme oranı %16- 20 dir. Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır.

Çocuklarda kasık fıtığı tedavisi kapsamında, kasık fıtığı teşhisi konulduktan sonra fazla zaman geçirilmeden ameliyat yapılmalıdır. Geç kalınırsa fıtık kesesi içerisine bağırsaklar girip onları sıkıştırırlar. Bu duruma boğulmuş fıtık adı verilir. Boğulmuş fıtık durumunda hastanın hayati riski veya organ kaybı olma ihtimali yüksektir.

Kasık fıtığı ameliyatı günübirlik yapılabilen oldukça basit bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında hastanede kalmanıza bile gerek yoktur. Ameliyat anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç saat takip edilir ve sonrasında taburcu edilir. Ameliyat sonrasında gerekli hallerde ağrı kesici kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares