İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kahvaltıdan Önce Kahve İçersen Vücudunda Neler Olabilir?

Kahvaltıdan önce kahve içmeyi genellikle yabancı filmlerde görürdür, yataktan çıkar çıkmaz mutfağa inerler kahve makinesinde hazır kahve bir fincan kahve alırlar bir iki yudum alıp hızla evden çıkarlar. Bu genellikle her filmde böyledir ve artık bizde de yavaş yavaş yerleşti bu alışkanlık. Ancak sabahları çoğumuzu besleyen o ilk fincan kahve güne başlamanın en iyi yolu olmayabilir. Aslında, doktorlar bir fincan kahve içmenin en iyi zamanının sabahın ortasından geç saatlere kadar, sabah 9:30 ile 11:30 arasında olduğuna söylüyor.

 Peki uyanır uyanmaz kahve içersek neler olabilir?

Kahvaltıdan önce kahve

1. Daha Uykulu Hissedebilirsiniz!

Kahve, çoğumuz için bir uyandırma içeceğidir, ancak onu yataktan kalkar kalkmaz içmek tam tersi bir etkiye sahip olabilir. Kafein, stres hormonlarının seviyesini ikiye katlar ve uykuda sorunlara yol açarak  yorgunluğa neden olabilir. Bir fincan şekerli kahve ile güne başlarsan, kısa bir süre sonra uykulu hissedebilirsin. Bunun nedeni, vücudumuzun şekeri dengelemek için insülin üretmesidir. Kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olarak enerji eksikliği ve kaygıya neden olmasıdır.

2. Vücudunuz temel mineralleri daha çabuk kaybedebilir.

Sabahları normal dozda kahve içmek birçok temel vitamin ve minerali kaybetmenize neden olabilir. Sinir sistemimiz için hayati önem taşıyan demir, magnezyum ve B vitaminlerinin emilimini sabote edebilir . Çok fazla kafein ayrıca kemiklerinizden kalsiyum çıkarabilir , bu da onları zayıf ve kırılgan hale getirir.

3. Kahvaltıdan Önce Kahve İçmek Midenizi Zorlayabilir

Sevdiğiniz içeceğiniz sabah uyanmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda banyoyu daha sık kullanma dürtüsünü de verebilir. Hatta bazı tıp uzmanları , belirli sınavlara hazırlanmanın bir yolu olarak kahve içmeyi bile tavsiye ediyor  . Kahve sinir sistemimizi harekete geçirir ve bu da bağırsaklarımızı etkilerse ishale neden olabilir. Çoğu insan sabah kahvesine süt veya krema eklemeyi sever ve çoğumuz laktozu sindirmekte zorlandığımız için mide rahatsızlığına da neden olabilir.

4. Kilo almaya neden olabilir.

Her ne kadar siyah kahve yağ yakmak yardımcı olabilir, aynı zamanda sağlıklı uyku düzenini bozabilir. Yeterince uyuyamadığınızda, daha aç hissetme ve tatlı atıştırmalıklar için daha fazla istek duyma eğilimine girersiniz. Popüler şekerli karışımlar gibi birçok  içecekler, şeker ve kalori dolu olduğundan fazladan kilo almanıza sebebiyet verebilir.

5. Kaygıyı daha da kötüleştirebilir.

Sabah uyandığınızda, stres hormonu seviyeniz genellikle en yüksek seviyededir . Kafein  uyarıcı olduğu için vücudunuza gergin bir etki verir ve hatta bazı insanlar için anksiyete ataklarını tetikleyebilir.

6. Cildinizi kurutabilir.

Kahve, tuvaleti daha sık kullanmanıza neden olduğu için vücudunuzu kurutur. Susuz kaldığınızda, toksinlerin cildinizden vücuttan atılması daha zordur . Bu da cildi kurutur ve erken kırışıklıklar gibi çeşitli sorunlara karşı daha savunmasız hale getirir. Türk kahvesi yanında su verilmesinin nedeni de bu yüzdendir.

7. Kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

Sabah kahveniz, hücrelerinizin kan şekerini düzenlemesini zorlaştırır ve  bu da çeşitli hastalıklara yol açabilir. Yüksek kan şekeri, kilo alımına neden olabilir  ve hatta cilt enfeksiyonları riskinizi artırabilir  .

Peki siz İlk kahvenizi genellikle ne zaman içersiniz? Bu yan etkilerden herhangi birini fark ettiğiniz oldu mu? Fikirlerinizi Hayatnesesi.com a yorum olarak gönderebilirsiniz.

Fotoğraflar : Pexels.com Pixabay.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir