İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karavanda Yaşam- Karavan Tatili- Bilmeniz Gerekenler

Karavanda yaşam, son zamanlarda sosyal medyada patlama yapan, özellikle Instagram ve Youtube gibi mecralarda oldukça yoğun ilgi gören bir yaşam tarzı oldu.

Ve bu popülerlik dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi döneminde daha da arttı. Yaşam tarzı olarak sürdürülmesinin yanında tatile gitmek isteyen ama pandemi nedeniyle otellerde kalmak istemeyen tatilcilerin en çok tercih ettiği bir seçim oldu karavanda yaşam.

Tabi ülkemizde karavan hayatı iki şekilde yaşanmakta. Birincisi bütün hayatını karavan içinde geçirmeyi göze alanlar ikincisi sadece tatil zamanı karavanına atlayıp dağ tepe gezenler.

Özellikle Youtube da karavan yaşamını anlatan, sevdiren, günlük yaşantılarını vlog haline getirenler sponsor gelirleri de elde etmeye başladılar.

Karavan hayatının sunduğu özgürlük, birçok insanın sadece hayal edebileceği özgürlüktür. Bu size kontrolü ele alma ve kendi kendinizin patronu olarak yaşama, yoğun iş temposuna maruz kalmadan gelir elde etme, minimal bir yaşam sürme, sevdiğiniz şeyleri yapma gibi imkanlar verir. Ülkenizi ya da dünyayı gezerken, konaklama ihtiyacınızı da gidermiş olursunuz.

İlham veren Karavan yaşamı

Karavan hayatı size istediğinizi, istediğiniz zaman yapma imkânı verir. İşte aklımıza gelen ilham verici birkaç örnek;

– Ülke içinde ya da dışında istediğiniz yere gidebilme, konaklayabilme.

– Sıkıcı rutin olmayan bir yapılacaklar listesi

– Her gün yeni bir yerde güne uyanma

– En güzel manzaraları yaşama

– Doğa ile içice olma

– Sadelik

– Sadece ihtiyacın olan şeylere para harcama

– Beceri, yaratıcı fikirlere sahip olma

– Daha az şeyle daha çok mutluluk

gibi sıralayabileceğimiz imkanları sunan karavan yaşamı, herkes gibi bizimde hayal ettiğimiz bir yaşam.

Karavanda yaşamak çok şaşırtıcı, heyecan verici ve öngörülemez. Her gün ön kapınızın ötesinde farklı bir manzarayla uyanıyorsun. Ertesi sabah sizi hangi zorlukların veya maceraların beklediğini bilmiyorsun. Her gün farklı ve bu da onu ilginç bir şekilde heyecan verici yapıyor.

Karavanda Yaşamanın Zorlukları

Karavanda yaşam çok iyi ama hiç kötü yanı hiç zorluğu yok mu? Elbette var. Örneğin güvenlik… Güvenlik için karavan parkları, kamerası olan yerler, bilinen yerle tercih edilmeli. İkinci sorun ise tuvalet banyo. Her ne kadar karavan içinde banyo olsa da evdeki banyonun yerini tutmayacağını herkes bilir. Ama alıştıktan sonra pek zor olmasa gerek.

Youtube Karavan Kanalları

İşte hayatımıza giren, imrenerek takip etiğimiz karavan kanallarından birkaç güzel örnek;

Mucbir Seyyah

Mücbir Seyyah Youtube Kanalı

Takip edilesi karavan kanallarından bir tanesi, kurucusu Sıla Yakamoz, çocukluk hayali olan karavanını tek başına yapıp yanına da köpeği Siriyi alarak Türkiye turuna çıkmış. Yeni yerler görmek için değil kendimi tanımak için çıktım dediği yolculukta başına gelenleri, yaşadıklarını, karavan hayatının iyi kötü yönlerini ve gezip gördüğü yerleri bizimle paylaşıyor.

Konforsuz Alan

Konforsuz Alan Youtube Kanalı

Kanalın sahibi, severek takip ettiğimiz Sevgi – Gökhan çifti, iş hayatları dışında kalan vakitlerde yaptıkları karavanla gittikleri gördükleri yerleri paylaşıyorlar. Tabi bu karavan yolculuklarında yalnız değiller, yanlarında minik seyyah Defne hanımda var. 😊😊😊

Çaylak İhtiyar

Çaylak İhtiyar Youtube Kanalı

Sevimli ikili, temiz kalpli çiftimizin karavanları ile seyahatleri, yaşadıkları sorunlar, gördükleri güzel şeyler hakkında bilgiler içeren kanala abone olup takip etmenizi tavsiye ediyoruz. 🥰

Rotasız Baran

Rotasız Baran Youtube Kanalı – Karavanda Yaşam

Karavan gezilerine kedisi Rota ile başlayan Baran, Birilerinin hayalini körüklemek, seyahat eden hayatları sevdirmek, her seferinde büyük bir heyecanla bu süreci paylaşmak… tekerlek üzerindeki hayatımızı en detaylı şekilde anlatacağım videoları bu kanalda yayınlayacağım artık. diyor.

Seyyarhane

Seyyarhane Youtube Kanalı

Aslında tiyatrocu olan çiftimiz kendi yaptıkları karavan Minerva’N ile tiyatrodan artan vakitlerde yolları, doğayı, hayatı keşfetmek için yollara düştüler.

Karavan hayatı, karavan yaşamı, karavan ile tatil, karavanla nerelere gidilir, karavan nasıl yapılır? gibi sorulara da zaman içerisinde yanıtlar vermeye çalışacağız. Lütfen www.hayatnesesi.com sitemizi takipte kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares