İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teşekkür Beklerken Suçlu Duruma Düşmek – İbretlik Hikayeler

Teşekkür beklerden suçlu duruma düşmek te neyin nesi der gibisiniz. Çoğu insan günlük hayatında bir yerlerde birşeyler unutabilir, unutulan şey iyi, erdemli insanların eline geçerse kısa zamanda sahiplerine ulaştırılabilir. Bulunan eşya ya da nesnenin gerçek sahibine teslim edilmesi hem erdemli hemde olması gereken bir eylemdir. Fakat bazen bu doğru olanı yapmak beklenmedik sonuçları da çıkartabilir.

Çoğu insan bulduğu şeyi karşılık beklemeden sahibine verir karşılığında bir teşekkürü yeterli görür. Ama bazı yaşanmış olaylar var ki pes artık dedirtir.

Dürüstlükleri karşısında şoka uğrayan insanlar belki de bir daha böyle şeylere temkinli yaklaşacaklardır. Ama böyle olayları görüp başımıza geldiği anda neler yapabileceğimizi düşünmemiz gerekir.

İşte teşekkür beklerken şoka düşüren olaylar:

  • Bir keresinde ATM den para çekmek için sıraya girmiştim. Önümde yaşlı bir çift vardı. ATM de işlemlerini halledip gittiler. Sıra bana gelip ATM başına geldiğimde bir paket kenarda duruyordu. Hızlıca bir göz atıp içindeki parayı görünce yaşlı amca ile teyzeye seslenip geri çağırdım, paralarını unuttuklarını söyledim. Amca bana teşekkür etti. Yaşlı teyze parayı hemen saymaya başladı ve bir anda bağırdı “-Bu para eksik!” Başımdan kaynar sular dökülmüş gibi oldum. Bir anlık şok üzerine hemen kendime geldim ve ATM üzerinde kameralar olduğunu isterlerse hemen güvenlikten rica edip paralarına dokunmadığımı gösterebileceğimi söyledim. Teyze hemen yanlış saydım galiba deyip uzaklaştı…
  • Oğlum arkadaşları ile gezerken bir dükkanın önünde kadın çantası bulmuş. İçini açıp baktığında bir miktar para, kredi kartları, kimlik ve bir kimlikteki isimle aynı kartvizit varmış. Hemen numarayı aramış ve cüzdanı bulduğunu isterlerse getirip teslim edebileceğini söylemiş. Adresi almış
    ve teslim etmeye gitmiş. Kadın cüzdanı kontrol ettikten sonra içindeki küpesinin olmadığını söylemiş. Oğlum şok olmuş kendisinin almadığını söylemiş ama kadın şikayetçi olacağını söylemiş. Beni aradılar koştum gittim, kadın çantasını tekrar kontrol ettiğinde dipte bulmuş.
  • Gece iş dönüşü eve girerken apartman merdivenlerinde eşya taşıyan iki kişi vardı. Biraz aceleleri var gibiydi, bende alt katlardan biri taşınıyor diye yardım ettim, eşyaların bir kısmını taşıdık. Sonra adamlar gitti bende evime çıktım. Aradan bir kaç saat geçtikten sonra bir bağırma sesiyle balkona koştum. Meğer yardım ettiğim adamlar hırsızmış.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir